Stężenie zanieczyszczeń – jak ograniczyć je do minimum?

Stężenie zanieczyszczeń – jak ograniczyć je do minimum?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Termin „pomieszczenie czyste” odnosi się do pomieszczenia lub komory, która jest zaprojektowana, zbudowana i obsługiwana w celu wykluczenia cząsteczek unoszących się w powietrzu. Czyste pomieszczenia są wykorzystywane w produkcji półprzewodników i mikroelektroniki, farmaceutyków, urządzeń medycznych, w przetwórstwie żywności i innych branżach, w których najmniejsze zanieczyszczenie może zniszczyć produkt.

Jak ograniczyć zanieczyszczenia?

Najczęstszym sposobem ograniczenia zanieczyszczeń jest zastosowanie systemu czystych pomieszczeń. Jest to bardzo złożony układ filtrów powietrza, systemów odciągowych i innych urządzeń, które służą do zapewnienia, że do laboratorium nie dostanie się nic, co nie powinno się tam znaleźć.

Czyste pomieszczenia można stworzyć w każdym laboratorium, ale częściej spotyka się je w szpitalach, laboratoriach badawczych i zakładach przemysłowych, w których muszą być przeprowadzane niezwykle delikatne eksperymenty.

Jaki jest cel takich rozwiązań?

Głównym celem clean room jest utrzymanie zanieczyszczeń poza laboratorium w jak największym stopniu. Zanieczyszczenia mogą obejmować cząsteczki kurzu, włosy lub nawet kłaczki z odzieży. Każdy rodzaj substancji, który mógłby w jakiś sposób wpłynąć na eksperyment, powinien być utrzymywany z dala od środowiska laboratoryjnego za pomocą jednego z tych systemów. Oprócz ochrony przed zanieczyszczeniami, pomieszczenia czyste pomagają również zapobiegać zanieczyszczeniom krzyżowym pomiędzy próbkami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*