Po ukończeniu 18. roku życia wiele osób decyduje się na podjęcie kursu i zdobycie prawa jazdy. Spośród kilku kategorii do najczęściej wybieranych należy kat.B na pojazdy samochodowe nieprzekraczające 3,5 t. Uprzednio jednak warto zainteresować się wyborem odpowiedniej szkoły. Niejednokrotnie sprawia to problem, osoby zdające prawo jazdy w Poznaniu mają do wyboru aż 101 placówek. Tworzone rankingi znacznie ułatwiają decyzję, i wybrać z bogatej oferty perełkę spełniającą nasze oczekiwania.
Przed zapisami i przystąpieniem do kursu prawa jazdy, należy odbyć kontrolną wizytę lekarską. Nie jest to szczególnie skomplikowane i zazwyczaj zajmuje kilka minut. Badanie może przeprowadzić tylko lekarz z uprawnieniami do wystawiania orzeczenia co do zdrowia fizycznego i psychicznego przyszłego kierowcy. Ocenie podlega układ ruchu, równowagi i narządy wzroku oraz słuchu. Dodatkowo przeprowadzana jest ankieta, czy nie występuje prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu. Badanie jest płatne, a ceny wahają się od 100 do 200 zł.
Po zdobyciu orzeczenia o brakach przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, należy udać się do Wydziału Komunikacji gdzie zostaje sporządzony PKK, czyli profil kandydata na kierowcę. Wystawienie go odbywa się bezpłatnie i zazwyczaj od ręki. Ważne aby mieć ze sobą orzeczenie lekarskie, 1 kolorowe zdjęcie z wizerunkiem od przodu, o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm oraz dokument tożsamości. Może być to dowód osobisty, paszport lub karta pobytu.
Po zdobyciu PKK następuje możliwość zapisania się na kurs prawa jazdy. Ich ceny różnią się w zależności od wybieranego modelu samochodu, godzin w jakich będą odbywały się jazdy oraz czasu szkolenia. Koszt określany jest w przedziałach 1600-2000 zł. Przeważnie trwa on 30h wykładów i 30h jazd z instruktorem, jednak w ofercie możemy znaleźć kursy przyśpieszone. Podczas których można zdobyć prawo jazdy w 2 tygodnie w Poznaniu. Jest to znaczne ułatwienie dla zabieganych lub jeszcze uczących się osób.