Istnieje wiele rodzajów łożysk, z których każdy jest stosowany do innych celów. Zaliczają się do nich łożyska kulkowe, wałeczkowe, kulkowe wzdłużne, wałeczkowe wzdłużne czy stożkowe wzdłużne. Jednak to kulkowe są najpopularniejszym typem łożysk.
Łożyska kulkowe są rodzajem łożyska tocznego, w których kulki są stosowane do utrzymania separacji między ruchomymi częściami urządzenia. Obciążenie w nich jest przenoszone z bieżni zewnętrznej na kulkę oraz z kulki na bieżnię wewnętrzną. Kulka styka się zarówno z wewnętrzną jak i zewnętrzną bieżnią tylko w małym punkcie, co pozwala jej płynnie się obracać. Ponieważ kulki się toczą, odznaczają się znacznie niższym współczynnikiem tarcia, niż w przypadku obracania się względem siebie dwóch płaskich powierzchni. Zbyt mała powierzchnia styku utrzymującej obciążenie, powoduje natomiast przeciążenie, kulki mogą się odkształcać lub zgniatać, niszcząc tym samym łożysko.
Łożysko kulkowe jednorzędowe – jest ono sztywne z rzędem kulek. Przenosi obciążenia promieniowe, a także osiowe w obu kierunkach. Łożyska te są stosowane w większości dziedzin inżynierii mechanicznej (klapy, silniki odrzutowe, przekładnie helikopterów, wyposażenie pokładowe itp).
Dwurzędowe łożysko kulkowe – wymagają one dobrej współosiowości między wałem a oprawą. Rodzaj ten dopuszcza spore obciążenia promieniowe i osiowe w dwóch kierunkach. Można je zamontować zarówno samodzielnie, jak i z innym łożyskiem (gdy konieczne jest wyrównanie). Mają zastosowanie w pompach, reduktorach (koło i śrubowe) czy innym sprzęcie.
Dwurzędowe wahliwe – posiada dwa rzędy kulek i wspólną wklęsłą bieżnię kulistą w pierścieniu zewnętrznym, dzięki czemu jest ono samonastawne i odporne na przesunięcia kątowe wału wobec oprawy. Przeznaczone do mało wymagających zastosowań, gdzie stosowane są wały klasy handlowej.
Skośne jedno- i dwurzędowe- ma bieżnie w pierścieniu wewnętrznym i zewnętrznym przesunięte względem siebie w kierunku osi. Zaprojektowane są do przenoszenia obciążeń złożonych.
Łożyska kulkowe są najtańsze ze względu na niski koszt produkcji kulek w nich zastosowanych. Istnieje kilka konstrukcji, z których każda ma do zaoferowania różne kompromisy. Mogą być wykonane z różnych różnych materiałów, takich jak: stali nierdzewnej, stali chromowej czy ceramiki.