Ogrzewanie domu jednorodzinnego – jaki opał będzie najlepszy?

Ogrzewanie domu jednorodzinnego – jaki opał będzie najlepszy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tradycyjne paliwa kopalne

Każdego roku u progu sezonu grzewczego pojawiają się pytania na temat tego, jaki opał jest najlepszy do ogrzewania domu jednorodzinnego. Zdaniem tradycjonalistów oraz zwolenników wspierania rodzimej gospodarski, Polacy powinni nadal korzystać z węgla i jego pochodnych. Węgiel jest najważniejszym bogactwem naturalnym kraju i rezygnacja z niego była dużym marnotrawstwem.

Oczywiście w celu ograniczenia ilości dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery, trzeba zainwestować w nowoczesne kotły oraz porzucić tradycyjny miał, czy też muł na rzecz bardziej ekologicznego ekogroszku. Opał ten jest wydajny, a spalany w wysokiej temperaturze generuje niewielką ilość dymu oraz szkodliwych substancji. Dla osób, które pragną zainwestować w dobrej jakości ekogroszek Wrocław będzie miejscem optymalnym do poszukiwań. Bliskość śląskich kopalni sprawia, że w punktach skupu dostępny jest wysokokaloryczny opał, który daje dużo ciepła i nie zanieczyszcza środowiska.

Inne źródła ciepła

Zmieniający się klimat i rosnąca świadomość społeczna to istotne czynniki, które sprawiają, że niektóre miasta decydują się zakazać stosowania paliw kopanych. Pionierem pod tym względem jest Kraków. Osoby zarządzające tym miastem w celu poprawy jakości powietrza zdecydowały się wprowadzić całkowity zakaz korzystania z pieców węglowych. W przypadku braku możliwości korzystania z węgla i jego pochodnych mieszkańcom Krakowa pozostanie przerzucenie się na gaz. Coraz większą popularnością cieszą się również kotły na pellet.

Sprasowane zrębki drewna w postaci wałków spalane w specjalnych piecach są dobrym i w pełni ekologicznym źródłem ciepła. Co ważne koszty ogrzewania takim opałem są porównywalne do kosztów opalania ekogroszkiem. Być może to właśnie ten surowiec stanie się wkrótce alternatywą dla węgla i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w kraju w sezonie grzewczym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*