Na czym polega terapia sensoryczna?

Na czym polega terapia sensoryczna?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre dzieci mają duży problem z odbieraniem oraz przetwarzaniem w głowie wrażeń zmysłowych płynących z otoczenia (tzw. zaburzona integracja sensoryczna). Co więcej, często reagują na bodźce zewnętrzne strachem lub agresją, a niekiedy też całkowicie wycofują się do własnego świata. Skuteczną metodą leczenia tego rodzaju zaburzenia jest terapia sensoryczna, oparta na szeregu kontrolowanych zabaw. Jest ona prowadzona m.in. w przedszkolu Bajeczka znajdującym się w Warszawie. 

Wzmocnienie procesów nerwowych to podstawa

Podstawowym celem terapii sensorycznej jest pomoc dzieciom z całkowicie zaburzoną, ewentualnie wolno rozwijającą się zdolnością integrowania bodźców z otoczenia. Kluczowe znaczenie ma tutaj oswojenie malucha z różnorodnością świata, nauczenie go właściwego reagowania na wszelkie wrażenia zmysłowe, a w konsekwencji wspomożenie jego ogólnego rozwoju psychoruchowego. Terapia obejmuje szereg zabaw, z których najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane to: huśtanie się w hamaku, jazda na hulajnodze albo deskorolce, tworzenie figurek ze specjalnej masy plastycznej, a także obcowanie z zabawkami o zróżnicowanej kolorystyce i wzornictwie.

Jeśli chodzi o integrację sensoryczną w przedszkolu, to zajęcia odbywają się przeważnie w odrębnej sali i trwają nie więcej niż godzinę (najczęściej 45 minut). Mogą w nich uczestniczyć rodzice, aby poznać tajniki terapii i później w domowym zaciszu powtarzać jej wybrane elementy w trakcie zabawy z maluchem. Pozytywne efekty w jego zachowaniu są widoczne po około roku – u dziecka zanika agresja, ograniczona zostaje nadpobudliwość ruchowa, a ponadto poprawia się zdolność koncentracji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*