Łożyska samochodowe – zastosowanie i objawy awarii

Łożyska samochodowe – zastosowanie i objawy awarii
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Łożysko to część maszyny, która służy do podtrzymywania innej części w taki sposób, aby był możliwy tzw. względny ruch obrotowy z niewielkimi oporami.  Tego typu elementy znajdują się również w samochodzie i są zlokalizowane w różnych jego podzespołach. Występują tam najczęściej łożyska kulkowe, igiełkowe, walcowe, a nieco rzadziej – wahliwe oraz baryłkowe wzdłużne. Niestety w wyniku codziennej eksploatacji zużywają się i wymagają wymiany. Jeśli chodzi o tego rodzaju części samochodowe Lexus, BMW i Audi to marki, do których kupimy je w atrakcyjnej cenie. 

Drobne elementy, od których zależy sprawne działanie pojazdu

W samochodzie osobowym łożyska znajdują się m.in. w silniku (przy wale głównym i w rozrządzie), skrzyni biegów i wielu układach: napędowym, kierowniczym zawieszenia, paliwowym, elektrycznym, a nawet chłodzenia. Powolnemu zużyciu ulegają wszystkie z nich, ale warto zwracać szczególną uwagę na objawy awarii tych, które bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy. Na szczęście tego typu części do Hyundai, Audi, Mazdy czy innego auta średniej klasy można bez problemu kupić w każdej hurtowni motoryzacyjnej np. na https://getparts.pl/marki/hyundai. Usterkom ulegają zazwyczaj następujące łożyska:

Kół – ich niesprawność, wynikająca z działania szkodliwych czynników zewnętrznych (wilgoć, uszkodzenia mechaniczne itp.), jest najczęściej sygnalizowana poprzez niepojące sygnały dźwiękowe (np. odgłosy tarcia, wycie, metaliczne stuki, szumy), drgania kierownicy, a także wibracje kół.

Tylnych wahaczy – w tym przypadku objawy to przeważnie wyraźne skrzypienie tylnego zawieszenia oraz stukanie pojawiające się w trakcie jazdy po wybojach. 

Podpór półosi – typowymi symptomami ich awarii są drgania w całym układzie napędowym i stuki słyszane w momencie dodawania lub ujmowania gazu. 

Podpór wału napędowego – oznaki uszkodzenia to przede wszystkim silne drgania dobiegające bezpośrednio spod podłogi, które mogą nawet doprowadzić do oberwania wału napędowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*