Jakie części warto mieć w dużej ilości przy budowie domu?

Jakie części warto mieć w dużej ilości przy budowie domu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stawianie budowli nie jest łatwym zadaniem. Zazwyczaj zajmuje dużo czasu i wymaga znacznych nakładów finansowych. Jednym z głównych kosztów są wszelkiego rodzaju materiały budowlane, które będą potrzebne do ukończenia konstrukcji. Musimy zaopatrzyć się we właściwą ilość, aby uniknąć zbędnych komplikacji. Chodzi między innymi o takie sytuacje, kiedy posiadane pręty trapezowe nie wystarczą do umocowania wszystkich elementów i dochodzi z tego powodu do opóźnień. Nie chcemy również kupić ich zbyt wiele, ponieważ prowadzi do niepotrzebnego zwiększania ponoszonych przez nas kosztów. W tym celu konieczne jest dokładne oszacowanie naszego zapotrzebowania na materiały.

Jak dobrze przygotować się do budowy domu?

Niezwykle pomocny okazuje się dokument zwany kosztorysem budowlanym. Znajdziemy w nim informacje dotyczące wymaganych materiałów oraz dokładne wyliczenia z uśrednionymi cenami. Zazwyczaj jest podzielony z uwzględnieniem poszczególnych etapów budowy. Możemy wyróżnić na przykład stan zero, w ramach którego prace zostały zakończone po przygotowaniu podkładu pod podłogę na poziomie parteru. Na tym etapie wykonywane są wszelkie prace fundamentowe i ziemne. Warto zaopatrzyć się między innymi w stal zbrojeniową, cement, piasek, folię fundamentową oraz bloczki betonowe. Do ocieplania fundamentów przyda się styropian ekstrudowany XPS.

Nie obejdziemy się bez właściwego preparatu do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej. Oprócz tego na placu budowy przydadzą się deski szalunkowe, folia kubełkowa i budowlana, rury kanalizacyjne, kolanka, złączki oraz gwoździe. Kolejne etapy to stan surowy otwarty i zamknięty. W tym pierwszym budowlańcy zakończą całą konstrukcję budynku z wyłączeniem drzwi, okien oraz pokrycia docelowego dachu. Te elementu są dodawane właśnie podczas drugiego etapu. Następnie przystępuje się do prac wykończeniowych. Obejmują stawianie ścian działowych wewnątrz budowli, ocieplanie poddasza, kładzenie posadzki, tynków oraz wznoszenie elewacji. Ostatnim krokiem jest montaż instalacji gazowych, hydraulicznych, elektrycznych oraz ewentualnie systemu alarmowego.

Właściwe podejście do zaopatrywania się w materiały budowlane

Listę zakupów przyrządzamy z wykorzystaniem posiadanego kosztorysu budowlanego. Z takim zestawieniem możemy odwiedzić lokalne hurtownie budowlane w poszukiwaniu atrakcyjnej oferty. Najlepiej zaopatrzyć się ze wszystkie materiały w tym samym sklepie. Ze względów logistycznych rozsądniej wybrać skład budowlany znajdujący się stosunkowo niedaleko od miejsca budowy domu. Maksymalna odległość nie powinna przekroczyć 50 km. W ten sposób ograniczymy koszty transportu. Właśnie ten element powinniśmy zawsze uwzględniać, gdy rozglądamy się za takimi materiałami. Warto rozważyć również zakupy przez internet. Jest to szczególnie atrakcyjna opcja, gdy szukamy specjalistycznego sprzętu. Dobrym pomysłem jest również zasięgnięcie opinii profesjonalistów. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu będą w stanie nam powiedzieć jakich elementów używa się najwięcej w procesie budowy domu.

Jeśli chodzi o czas, kiedy powinno się dokonywać takich zakupów, zalecany jest okres zimy lub wczesnej wiosny. Zazwyczaj uzyskamy wtedy niższe ceny, a skład budowlany jest gotów przechować zakontraktowane materiały do momentu rozpoczęcia budowy. W sytuacji, gdy mamy wystarczająco dużo czasu, możemy pozwolić sobie na szukanie dostępnych promocji i ewentualne poczekanie, aż potrzebne nam wyposażenie będzie przecenione. Przykładowo, decydując się kupić wkręty do metalu, ich więcej ich zamówimy tym większa szansa na wynegocjowanie niższej ceny. Właśnie łączniki są używane w wyjątkowo dużych liczbach, zależące przede wszystkim od rozmiarów budynku. Jego poszczególne elementy składowe muszą być ze sobą połączone we właściwy sposób, zależący od właściwości danego materiału. Zupełnie inne mocowanie sprawdzi się w przypadku metalu niż przy częściach z drewna. Konstrukcja naszego domu musi być stabilna i solidnie wykonana. W przeciwnym razie może dojść do powstawania uszkodzeń pod wpływem czynników pogodowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*